Anul 2025 a marcat începutul austerității în educație, anul tăierii fondului de burse cu aproximativ 52%, lăsând peste 40.000 de beneficiari fără sprijin, anul limitării reducerii de 90% a studenților la transportul feroviar de la toate rutele la ruta centru universitar – domiciliu, anul în care studenții de la învățământul cu taxă au devenit neeligibili pentru burse și în care statul acordă subvenții doar pentru 9 luni din cele 12, se arată într-o analiză a Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR).
Studenții au protestat în mai multe rânduri anul trecut. FOTO Inquam / Octav Ganea
ANOSR a lansat luni 12 ianuari, în spațiul public, analiza „Coșul minim al studentului, în plină austeritate”.
„Cât costă să fii student? – peste 2.000 lei lunar. Analiza clarifică situația costurilor minime pe care un student le are în fiecare lună pentru a se menține la studii, situația sprijinului…




Mai multe ştiri
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul
Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
Haos la Evaluarea Națională: Platforma digitală s-a blocat. Sindicate: „Profesori ținuți ostatici opt ore”