România trece printr-o schimbare de paradigmă în Educație. Ministerul interzice publicarea rezultatelor elevilor și compararea acestora, dar decizia ridică o întrebare esențială: protejăm demnitatea copilului sau ascundem realitatea performanței școlare?
Lecții la țcoală. Profesor şi elevi. Foto: Freepik.com
Ministerul Educației a stabilit recent că profesorii nu mai au voie să discute în fața clasei sau în ședințele cu părinții performanțele individuale ale elevilor, nici să compare rezultatele între elevi. Informațiile privind rezultatele școlare devin confidențiale, accesibile doar elevului, părinților și profesorului. Decizia urmărește, potrivit autorităților, reducerea stresului și a presiunii sociale în școală. Însă profesorii avertizează că lipsa oricărui reper comparativ poate duce la o diminuare a motivației elevilor.
„Între încurajarea competiției și protejarea demnității copilului, sistemul nostru…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul