Șapte foști ambasadori ai Statelor Unite în România
avertizează, într-o scrisoare comună, că dacă va fi ales un președinte
pro-Putin, apărarea și sprijinul economic al Statelor Unite riscă să fie
afectate drastic.
George Simion și Nicușor Dan Foto: Inquam Photos/Mădălina Norocea
Alfred Moses, James Rosapepe, Michael Guest, Nicholas
Taubman, Mark Gitenstein, Hans G. Klemm și Adrian Zuckerman sunt cei șapte
foști ambasadori care au semnat scrisoarea. Ei atrag atenția că apartenența la
Uniunea Europeană și alianța cu Statele Unite sunt în pericol.
„Prietenilor noştri români,
Subsemnaţii – foști ambasadori ai Statelor Unite în
România, republicani și democrați, din timpul administrației Clinton până la
administrația Trump, adresăm acest mesaj nu în calitate de reprezentanți
oficiali ai Guvernului SUA, nici în vreo altă calitate profesională,ci în
calitate de cetățeni americani care și-au dedicat ani din viața…





Mai multe ştiri
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii