„Trimișii” premierului Marcel Ciolacu au încins spiritele pe scena politică din România. Analiștii de politică externă nu contestă decizia primului ministru, însă punctează că unele aspecte trădează o improvizație și o lipsă de pregătire a politicienilor români pe plan internațional.
Premierul a venit cu o nouă poziție în privința emisarilor FOTO Mediafax
„Se pare că, într-adevăr, nu avem un canal de dialog direct cu administrația Donald Trump. Asta chiar dacă, la nivel 2-3 relațiile dintre România și SUA funcționează în continuare. (…) România este țară graniță cu Ucraina, stat aflat în plin război, motiv pentru care România își dorește o pace în Ucraina care să asigure o arhitectură de securitate pe termen lung. România nu-și dorește o pace formală care să-i permită Federației Ruse să se înarmeze, să-și dezvolte economia de război. (…) Dacă Kievul pică și Ucraina este sub controlul…





Mai multe ştiri
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”