Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David consideră că un ministru nu trebuie să facă „micro-management”, având în vedere sistemul complicat și complex.
FOTO: Facebook UBB
„Dacă au fost miniştri care au vrut să facă micro-management, eu cred că este o mare greşeală pentru un sistem atât de complicat şi complex şi eu vreau să fiu sincer de la început şi să vă spun că rolul meu este să ies în faţă întotdeauna când trebuie să discutăm despre viziune, despre strategie, să monitorizez implementarea operaţională, dar nu s-o fac eu, să fiu atent să funcţioneze bine lucrurile alea iar când apar probleme mari, nu orice problemă minoră de sistem trebuie să ajungă la ministru.
Când apar probleme mari, să mă asigur că reacţionăm rapid, transparent şi în acelaşi timp, dacă nu există reguli prin care să corectăm problema care a apărut, să creezi rapid regulile respective. Cred că asta este funcţia unui…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026 începe luni. 10 sfaturi pentru părinți: „Copilul tău nu-și va aminti ce notă a avut, dar va ține minte cum te-ai comportat”
Depolitizarea inspectoratelor şcolare: „Nu ne mai putem permite ca CV-ul profesional să rămână mai puțin relevant decât carnetul potrivit de partid”
Reforma Bacalaureatului: cum va arăta examenul pentru prima generație care învață după noile reguli