Mugur-Mihai Toader a fost numit noul prefect al Capitalei, în locul lui Rareș Hopincă, candidatul alianței PSD – PNL la Primăria Sectorului 2, conform unei hotărâri adoptate joi, în şedinţa de Guvern. Alți 13 prefecţi şi 11 subprefecţi din mai multe judeţe au fost eliberaţi din funcţii, pentru a putea candida la alegerile locale din 9 iunie.
Mugur-Mihai Toader, noul prefect al Municipiului București Foto: Facebook
„La capitolul eliberări din funcţie este vorba de 14 prefecţi şi de 11 subprefecţi, iar la capitolul numiri 14 prefecţi şi şapte subprefecţi. Vă aduc aminte şi contextul în care vine această serie de hotărâri de guvern: Legea nr. 115 din 2015 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale interzice ca prefecţii şi subprefecţii să poată candida fără ca mai întâi să îşi dea demisia din funcţie cu cel puţin 50 de zile înaintea datei alegerilor, iar până în data de 9 iunie, am numărat eu, mai…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”