Elevii români au reușit o performanță covârșitoare la
Olimpiada Internațională de Geografie desfășurată între 8 și 14 august în
Indonezia, unde România s-a clasat pe locul 1 pe națiuni, a anunțat Ministerul
Educației.
Echipa participantă la Olimpiada Internațională de Geografie FOTO: Facebook
Lotul României a fost alcătuit
din Brădățeanu Radu Andrei de la Colegiul Național „Sf. Sava” București-
medalie de aur, Hanganu Daniel Nicolae de la Colegiul Național Iași- medalie de
aur, Preda David Ștefan de la Colegiul Național Unirea, Focșani- medalie de aur
și Olariu Tudor Sebastian de la Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași,
medalie de argint.
Coordonatorii lotului de excepție sunt prof. Fiscutean
Mihaela Cornelia și prof. Fiscutean Dorin, ambii de la Colegiul Național Iași.
Ministerul Educației i-a felicitat pe toți cei care au făcut
posibilă această performanță într-o postare.





Mai multe ştiri
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”