Prim-vicepreședintele PSD și ministrul Transporturilor susține că este nevoie de consolidare fiscală pentru că „60% din banii împrumutați astăzi de România merg pentru plata sau refinanțarea datoriilor din urmă”. Grindeanu susține că deficitul bugetar a crescut sub guvernarea de dreapta.
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor FOTO: GOV
„În ultima luna de guvernare PSD – din 2018- deficitul bugetar al României era de 2,8% din PIB, sub 3% cât este regula bugetară stabilită de UE. În 2 luni de guvernare de dreapta deficitul bugetar a crescut cu 60%, o gaură de peste 15 miliarde lei provocată bugetului de guvernarea de atunci. Dezastrul a continuat, iar în 2020 deficitul a ajuns la un record de 9,2% din PIB și s-a menținut la un nivel record în UE și în anul 2021: 7,1% din PIB”, susține Sorin Grindeanu, într-o postare pe Facebook.
Oficialul PSD a punctat că „în timpul guvernărilor de dreapta, deficitul bugetar a ajuns la…





Mai multe ştiri
Ce ar putea obține partidele suveraniste în schimbul votării moțiunii: „Fiecare parlamentar de la aceste partide are o soție, soț, copil”
Mesajul Oanei Gheorghiu către parlamentari a stârnit revoltă în rândul opoziției. Reacțiile parlamentarilor PSD, AUR și PACE
Oana Țoiu acuză alianța PSD-AUR că a declanșat „o criză politică inutilă”. „Se simte direct în buzunarul românilor”