Președintele României l-a felicitat pe Jens Stoltenberg pentru prelungirea mandatului la șefia NATO cu încă un an de zile. Klaus Iohannis a precizat că așteaptă cu nerăbdarea rezultatele Summitului NATO de la Vilnius.
Iohannis, mesaj de felicitare pentru prelungirea mandatului lui Stoltenberg la NATO FOTO: Inquam Pho
„Felicitări lui Jens Stoltenberg pentru prelungirea mandatului său de succes la cârma NATO. Aștept cu nerăbdare să continuăm să lucrăm împreună pentru consolidarea în continuare a Alianței și pentru rezultate Summitului de la Vilnius”, a transmis Klaus Iohannis într-un mesaj pe Twitter.
Membrii NATO s-au pus de acord asupra prelungirii cu încă un an a mandatului lui Jens Stoltenberg în funcţia de secretar general al alianţei, decizia urmând să fie validată săptămâna viitoare, au anunţat joi pentru AFP mai mulţi diplomaţi.
„Toată lumea este de acord. Rămânerea (lui Jens Stoltenberg în funcţie)…





Mai multe ştiri
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”