Ministrul de Interne al Austriei nu vrea să ofere vreo speranță României în schimbarea votului pentru aderarea României la Schengen nici pentru 2023, nici și pentru următorii ani, fiind invocate probleme la nivelul UE, nu ale Bucureștiului.
Ministrul de Interne al Austriei a tăiat orice elan al României privind Schengen FOTO Inquam Photos
Vizita
ministrului de Interne din Austria pare un pas în care cele două părți,
conducerea de la Viena și cea de la București, au dialogat, însă fără vreun
progres vizibil în ceea ce privește una dintre cele mai importante teme de
politică externă ale României, adică intrarea în Schengen, un demers foarte
dorit, la fel ca obținerea renunțării la vize pentru Statele Unite, două dosare
majore care rămân în continuare restante.
Ministrul de
Interne al Austriei a răspuns tranșant, la întrebările presei, că el nu poate
avansa un calendar sau o dată în ceea ce privește primirea României…





Mai multe ştiri
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”