Ambasadorul român Constantin-Mihail Grigorie a fost ales în funcția de director al Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii (RACVIAC), pentru o perioadă de trei ani, în cadrul reuniunii Grupului Consultativ Multinaţional (MAG).
FOTO Ministerul Afacerilor Externe
„Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu salută decizia adoptată miercuri, 26 aprilie 2023, în cadrul celei de a 49-a reuniuni a Grupului Consultativ Multinaţional (MAG) al Centrului pentru Cooperare în domeniul Securităţii (RACVIAC), prin care ambasadorul Constantin-Mihail Grigorie a fost ales în funcția de director al Centrului, pentru perioada 1 mai 2023 – 1 mai 2026”, a transmis conducerea MAE român, arătând că „reuniunea a fost organizată la Belgrad de către Președinția sârbă a RACVIAC”.
Potrivit informării ministerului, decizia a fost adoptată prin consens de statele membre, în urma demersurilor susținute ale Ministerului Afacerilor Externe,…





Mai multe ştiri
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”