Președintele PSD susține că este incorect ca o persoană care are o pensie de 20.000 de lei, ieșită la pensie la 45-50 de ani, să se angajeze în la stat și să cumuleze un venit mai mare ca cel al președintelui României.
Marcel Ciolacu, președintele Camerei Deputaților FOTO: Inquam Photos
„Mi se pare incorect să ai o pensie de peste 20.000 de lei, ai mai ieșit și la pensie la 45-50 de ani, să te reangajezi la statul român și să ai un cumul de venituri de o sumă care depășește venitul președintelui României. Acest lucru nu este normal și de aceea mi s-a părut corect să ridicăm această problemă în Coaliției. Eu am ridicat-o, mi se pare incorect că anumite persoane cumulează pensie specială. Lucrurile acestea nu sunt un lucru sănătos pentru o societate în care vrem să ne creștem copii. Și atunci vedem latura constituțională, dacă prin lege putem interzice dreptul la muncă, la stat sau la privat, dacă nu, mi se pare corect…





Mai multe ştiri
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”