După pandemie a crescut numărul de acte violente în școli, a anunțat ministrul Educației, Ligia Deca. În același timp, aceasta spune că se ia în calcul modificarea legislației.
Ligia Deca / Foto: UN Photos
Deca a precizat că de când a preluat mandatul de ministru al Educației a sesizat o serie de incidente violente în școli.
„Din momentul în care am preluat mandatul, am sesizat o serie întreagă de incidente. După pandemie a crescut din nou numărul de incidete de violenţă şcolară. Încă de atunci am luat legătură cu Ministerul Familiei, care înglobează Autoritatea pentru Protecţia Copilului, am discutat cu MAI-ul care are acea direcţie de siguranţă şcolară şi lucrăm la o procedură între cele trei instituţii, şcoală-DGASPC şi Direcţia de Siguranţă Soclara în aşa fel încât să fie mult mai prompt tratate cazurile de violenţă în şcoli”, a spus ea în cadrul unei vizite pe care a facut-o la Timişoara, potrivit…





Mai multe ştiri
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană