Șeful statului a promulgat Legea Securității cibernetice. Inițiativa a trecut testul de constituționalitate la finalul lunii februarie, la sesizarea înainintată de USR și Forța Dreptei.
Președintele a promulgat Legea FOTO Arhivă Adevărul
Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul pentru promulgarea Legii privind securitatea şi apărarea cibernetică a României precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, arată o informare transmisă de Administrația Prezidențială.
Ministrul Digitalizări,, Sebastian Burduja, relata în luna februarie că Legea ar putea fi motificată, servind drept cadru pentru interzicerea aplicației Tik Tok pentru angajații din instituțile publice, în urma unei astfel de decizii a Comisiei Europene. „Este un lucru pe care îl evaluăm în aceste zile cu toate instituţiile implicate, e un lucru foarte bun şi un exemplu foarte bun pe care ni-l daţi, pentru că, dacă nu am avea legea…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”