Prim-vicepreședintele PNL a precizat că dacă ar fi șef al ministrului Afacerilor Externe l-ar demite pe acesta. În replică, Aurescu precizează că Rareș Bogdan probabil are „neîmpliniri și frustrări personale”.
Rareș Bogdan l-ar vrea plecat pe Aurescu. Ministrul îl acuză de „frustrări personale” FOTO Mediafax
Întrebat dacă l-ar dat afară pe Bogdan Aurescu, dacă ar fi șeful acestuia, Rareș Bogdan a răspuns, la interviu pentru Prima News, direct: „Da”. Apoi a continuat că ar da afară „pe încă cîțiva”. De la PSD a fost nominalizat Petre Daea, pe care îl vede mai bun de șef de „târguri”.
Prim-vicepreședintele PNL a explicat faptul că ministrul de Externe n-ar fi suficient de abil. „Nu domnule, eu sunt un om asumat. Eu mă întâlnesc cu congresmeni, cu senatori și cu oameni de la Bruxelles și care îmi spun: domnu` Bogdan, e dureros ce vă spun, Cereți, cereți… nu cereți nimic! Cum adică nu cerem? Cereți…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”