Ministerul Sănătății a solicitat sâmbătă tuturor structurilor din sistemul medical să activeze planurile de intervenție pentru reducerea riscurilor generate de temperaturile extreme, după ce meteorologii au emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru duminică și luni, valabilă în 16 județe.
Riscurile medicale cresc semnificativ FOTO Shutterstock
Restul țării se află sub Cod galben și Cod portocaliu, ceea ce înseamnă că trei sferturi din România vor fi afectate de valul de căldură.
Măsurile cerute de Ministerul Sănătății
Ministerul Sănătății cere serviciilor medicale să ia măsuri imediate pentru a face față creșterii numărului de solicitări și pentru a preveni incidentele cauzate de temperaturile foarte ridicate:
„Serviciile de ambulanţă – alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul…

Mai multe ştiri
De ce inima dezvoltă rar cancer? Cercetătorii au descoperit mecanismul care ar putea deschide calea către noi tratamente
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii