sâm. iun. 27th, 2026

Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației

Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației

Ministerul Sănătății a solicitat sâmbătă tuturor structurilor din sistemul medical să activeze planurile de intervenție pentru reducerea riscurilor generate de temperaturile extreme, după ce meteorologii au emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru duminică și luni, valabilă în 16 județe.

Riscurile medicale cresc semnificativ FOTO Shutterstock

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Restul țării se află sub Cod galben și Cod portocaliu, ceea ce înseamnă că trei sferturi din România vor fi afectate de valul de căldură.

Măsurile cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății cere serviciilor medicale să ia măsuri imediate pentru a face față creșterii numărului de solicitări și pentru a preveni incidentele cauzate de temperaturile foarte ridicate:

Serviciile de ambulanţă – alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul…

Citeşte mai mult

Admin