Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, susține că președintele Nicușor Dan „e cât se poate de prezent în cadrul internațional”, în ciuda faptului că șeful statului român a lipsit de la Forumul Economic Mondial de la Davos.
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu FOTO Facebook
„În primul rând, președintele e cât se poate de prezent în cadrul internațional, fie că vorbim de Consiliu sau NATO”, a declarat Oana Țoiu la B1 TV.
„De altfel, și anul acesta o să găzduim Summitul B9 la București și e un lucru important nu doar pentru focusul pe securitatea pe regiune, dar și pentru nivelul de influență pe care România îl are și-l crește în regiune. De altfel, formatul B9 a împlinit anul trecut 10 ani și a fost inițiat la București, deci e important.
(…) Cel mai puternic lucru în politica externă acum e orientarea foarte clară proeuropeană, faptul că parteneriatul strategic cu SUA e o prioritate de netăgăduit și…





Mai multe ştiri
Remus Pricopie îl critică dur pe George Simion: „Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. Punctaje de tip KGB venite de la Kremlin”
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă