Între promisiunile neîndeplinite ale politicienilor sau chiar scandalurile cu privire la plagiate sau CV-urile aleșilor, o propunerea recentă a doi foști miniștri, membri USR, ridică semne de întrebare cu privire la mandatele aleșilor.
FOTO Inquam / George Călin
Claudiu Năsui și Cristina Prună, foști membri ai USR și foști miniștri, aflați la al treilea mandat în Parlamentul României, au propus ca toate funcțiile publice din USR – parlamentari, primari, europarlamentari – să fie supuse unei limitări a numărului de mandate.
Politologul George Jiglău consideră că „propunerea și limitarea numărului de mandate are sens, mai ales atunci când vorbim de funcții publice alese, care sunt unipersonale, adică primari și președinte”. Cu toate acestea, „când e vorba de parlamentari, europarlamentari, membrii de consiliu local, aici e o discuție un pic mai complicată, pentru că ei sunt în membri aleși, dar sunt membri în niște…





Mai multe ştiri
Rogobete îl invită pe Ilie Bolojan într-o secție de oncologie: „La patul bolnavului nu există propagandă, nu există sondaje”
Ce decizie nu ar fi trebuit să ia Nicușor Dan niciodată: „Când a renunțat la amenințarea cu anticipatele, a devenit pradă partidelor”
De ce este Nicușor Dan etichetat drept „pesedist”. Explicațiile lui Eugen Tomac