Un ordin al ministrului Educației care prevede că școlile cu rezultate relevante pot încheia parteneriate cu unitățățile de învățământ care întâmpină probleme a fost publicat în Monitorul Oficial. Noile reglementări au ca scop o educație mai bună pentru toți copiii și reducerea diferențelor. ,,Este o idee de secol XXI aplicată unui sistem de educație de secolul XIX„, spune directorul de școală Viforel Dorobanțu.
FOTO Mediafax
Ce prevede ordinul
Reglementările din ordin permit ca școlile din zone defavorizate sau cu resurse insuficiente să beneficieze de sprijinul unităților de învățământ cu rezultate bune. Cele din urmă vor putea pune la dispoziție ,,expertiză pedagogică, resurse educaţionale, suport metodologic şi organizatoric, pentru îmbunătăţirea proceselor educaţionale, reducerea decalajelor şi creşterea calităţii actului educaţional”, se arată în ordin. Vorbim practic despre un sprijin instituțional,…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”