Cristian Diaconescu, consilier prezidenţial la Departamentul Securităţii Naţionale care își va încheia mandatul pe 1 noiembrie, ar urma fi trimis ambasador în Turcia. Alți doi foști consilieri ar urma să ocupe posturi de ambasadori.
FOTO Inquam
Cristian Diaconescu va fi trimis ambasador în Turcia, iar Luminiţa Odobescu, consilier prezidenţial pentru afaceri europene, ar putea fi numită ambasador la Madrid, potrivit unor surse citate de News. Cei doi îşi vor încheia mandatele la Cotroceni începând cu 1 noiembrie, la cerere, decretele în acest sens fiind semnate luni de preşedintele Nicuşor Dan, care a anunţat şi noi numiri.
De asemenea, fostul premier Dacian Cioloş este vehiculat în MAE pentru un post de ambasador al României la UE. În prezent, postul este ocupat de Iulia Matei, numită de fostul preşedinte Klaus Iohannis în 2021. Cioloș a fost Consilier onorific al Președintelui interimar al României, Ilie Bolojan.
Şi…





Mai multe ştiri
Băsescu acuză că Nicușor Dan tergiversează desemnarea premierului: „Și-a abandonat rolul de președinte. După părerea mea încalcă Constituția”
Nicușor Dan a participat la recepția de Ziua Americii de la Snagov, alături de Matei Păun și fostul ambasador SUA Adrian Zuckerman
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”