1 octombrie marchează începutul oficial al anului universitar în toate universitățile din țară. Debutează însă cu o serie de nemulțumiri din partea studenților. Ca urmare a măsurilor de austeritate, aceștia nu vor mai beneficia de transport gratuit, iar bursele au fost micșorate și nu vor mai fi acordate și în vacanțe.
Studenții au protestat la începutul săptămânii, în fața Guvernului Sursa foto: Facebook/ ANOSR
În loc să fie entuziasmați, cei mai mulți dintre studenții din România încep anul universitar revoltați: vor înapoi facilitățile de care se bucurau. Principala nemulțumire e legată de transport. Dacă până în ianuarie beneficiau de o reducere de 90% pentru toate biletele de tren CFR, indiferent de destinația din țară, acum lucrurile sunt diferite. „Doar biletele pe ruta dintre localitatea de domiciliu și facultate mai sunt reduse substanțial. Iar asta mă nemulțumește, pentru că am mers mai mult cu trenul…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”