Guvernul
a schimbat regulile pentru directorii unităților de învățământ
din mediul rural: aceștia nu vor mai fi degrevați de ore, ci vor
face integral 20 de ore pe săptămână la catedră.
Directorii școlilor, obligați să predea cu normă întreagă FOTO Arhivă
Guvernul
a aprobat joi, 28 august, normele metodologice care stabilesc
degrevarea de normă didactică pentru cadrele didactice cu funcții
de conducere, începând cu luna septembrie.
Măsura aduce o
schimbare majoră pentru directorii școlilor mici, acolo unde există
mai puțin de cinci clase. Aceștia vor preda întreaga normă
didactică, echivalentul a 80 de ore pe lună.
Hotărârea
face
referință la toate
unitățile de învățământ preuniversitar, dar impactul cel mai
mare se va resimți în mediul rural, în școlile care funcționează
cu efective reduse de elevi. În aceste comunități, școlile nu vor
fi comasate, însă directorii vor trebui să își împartă…





Mai multe ştiri
Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
Haos la Evaluarea Națională: Platforma digitală s-a blocat. Sindicate: „Profesori ținuți ostatici opt ore”
Evaluarea Națională 2026 | Capcanele ascunse de la proba de Română: „Unii elevi au căzut în ele, nu ne așteptăm la multe note de 10”