Ministerul
Investițiilor și Proiectelor Europene și Ministerul Educației și
Cercetării anunță extinderea perioadei în care pot fi cheltuite
sumele de pe cardurile educaționale destinate elevilor din medii
defavorizate.
Guvernul a prelungit termenul de utilizare a tichetelor educaționale FOTO mfe.gov.ro
Tichetele
pot fi utilizate până la finalul lunii octombrie
Ministerul
Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), împreună cu
Ministerul Educației și Cercetării, au anunțat că perioada de
utilizare a tichetelor educaționale în valoare de 500 de lei a fost
prelungită. Noul termen limită este data de 31
octombrie 2025.
Decizia a fost luată în ședința
de Guvern de joi, 28 august, în condițiile în care sumele
neutilizate de pe carduri însumau 29.109.637 lei.
Potrivit
MIPE, măsura oferă un timp suplimentar beneficiarilor pentru a
accesa sprijinul financiar și are ca scop facilitarea achiziției de
produse și servicii…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul