Marius-Dan Sîiulescu, fostul director interimar al Romsilva, s-a înscris la concursul pentru funcția de director general al regiei, în ciuda acuzațiilor grave privind acordarea de prime ilegale de zeci de milioane de euro.
Marius-Dan Sîiulescu, fostul director Romsilva, vrea din nou șefia regiei FOTO: Arhivă
Mandatul lui Marius-Dan Sîiulescu a fost marcat de scandaluri uriașe legate de prime ilegale și pierderi financiare. Ministrul Mediului anunță că a impus măsuri speciale pentru a împiedica revenirea acestuia la conducerea regiei.
Marius-Dan Sîiulescu a condus Romsilva timp de un an și jumătate, până la 15 iulie 2025, deși fusese numit inițial doar pentru patru luni, în ianuarie 2024. Mandatul său a fost prelungit repetat până când și membrii Consiliului de Administrație au rămas fără mandate.
În această perioadă, Curtea de Conturi a descoperit plăți nelegale de peste 216 milioane de lei (aproximativ 43 de milioane de…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”