joi. iun. 25th, 2026

Fostul director Romsilva acuzat că a dat prime de milioane vrea din nou șefia regiei. Cum încearcă ministrul Mediului să-l împiedice

Fostul director Romsilva acuzat că a dat prime de milioane vrea din nou șefia regiei. Cum încearcă ministrul Mediului să-l împiedice

Marius-Dan Sîiulescu, fostul director interimar al Romsilva, s-a înscris la concursul pentru funcția de director general al regiei, în ciuda acuzațiilor grave privind acordarea de prime ilegale de zeci de milioane de euro.

Marius-Dan Sîiulescu, fostul director Romsilva, vrea din nou șefia regiei FOTO: Arhivă

Mandatul lui Marius-Dan Sîiulescu a fost marcat de scandaluri uriașe legate de prime ilegale și pierderi financiare. Ministrul Mediului anunță că a impus măsuri speciale pentru a împiedica revenirea acestuia la conducerea regiei.

Marius-Dan Sîiulescu a condus Romsilva timp de un an și jumătate, până la 15 iulie 2025, deși fusese numit inițial doar pentru patru luni, în ianuarie 2024. Mandatul său a fost prelungit repetat până când și membrii Consiliului de Administrație au rămas fără mandate.

În această perioadă, Curtea de Conturi a descoperit plăți nelegale de peste 216 milioane de lei (aproximativ 43 de milioane de…

Citeşte mai mult

Admin