Ministrul Educației, Daniel David, a anunțat o serie de măsuri ce vizează restructurarea școlilor din România, cu scopul de a reduce fragmentarea sistemului educațional și de a eficientiza cheltuielile.
Numărul de elevi acceptați într-o clasă ar putea crește cu doi, spune Daniel David. FOTO: Mediafax
Printre cele mai importante schimbări propuse se numără reducerea cu aproximativ 900 a posturilor de directori de școală, dar și creșterea numărului minim și maxim de elevi per clasă.
Ministrul a explicat că își dorește creșterea pragului minim de elevi pentru ca o unitate de învățământ să poată funcționa cu personalitate juridică, de la 300 la 500. În acest fel, unitățile școlare mai mici vor fi comasate cu altele mai mari, iar posturile de directori eliberate înseamnă bani economisiți.
„Încercăm să creştem numărul de copii pentru o unitate şcolară ca să aibă personalitate juridică de la 300 la 500. Acum…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”