Ministrul Educaţiei
a anunţat joi că a semnat ordinul pentru introducerea „butonului roşu” în şcoli.
Daniel David, anunţă introducerea „butonului roşu” în şcoli. FOTO: Mediafax
Joi, 22 mai, într-o
postare pe Facebook, ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a
transmis că a semnat ordinul pentru introducerea aşa-numitului buton roşu în
şcoli, de fapt o platformă unde elevii şi cadrele didactice pot sesiza, sub
protecţia anonimatului probleme legate de violenţă, droguri, bullying sau alte
situaţii grave.
„Astăzi am semnat – și va apărea în Monitorul Oficial în
următoarele zile – ordinul legat de așa-numitul «buton roșu». Nu este practic
un buton, dar este mecanismul în care putem semnaliza într-o manieră anonimă
aspectele problematice din mediul școlar, de la agresivitate, bullying până la
consumul de droguri. Dar am pus acolo orice alte comportamente care violează
regulamentele care există la nivelul…





Mai multe ştiri
Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
Haos la Evaluarea Națională: Platforma digitală s-a blocat. Sindicate: „Profesori ținuți ostatici opt ore”
Evaluarea Națională 2026 | Capcanele ascunse de la proba de Română: „Unii elevi au căzut în ele, nu ne așteptăm la multe note de 10”