Șapte foști ambasadori ai Statelor Unite în România avertizau, săptămâna trecută, într-o scrisoare comună, că apartenența la Uniunea Europeană și alianța cu Statele Unite sunt în pericol. Aceștia felicită acum România pentru alegerea lui Nicușor Dan în funcția de președinte.
Nicușor Dan Foto: Inquam Photos/George Călin
Înainte de turul doi al alegerilor,aceștia au avertizat românii că dacă va fi ales un președinte pro-Putin, apărarea și sprijinul economic al Statelor Unite riscă să fie afectate drastic.
Alfred Moses, James Rosapepe, Michael Guest, Nicholas Taubman, Mark Gitenstein, Hans G. Klemm și Adrian Zuckerman sunt cei șapte foști ambasadori care îl felicită acum, tot într-o scrisoare comună, pe Nicușor Dan pentru victoria obținută în scrutinul desfășurat pe 18 mai.
„Subsemnații, foști ambasadori ai Statelor Unite în România,
republicani și democrați începând cu Administrația Clinton până…





Mai multe ştiri
Remus Pricopie îl critică dur pe George Simion: „Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. Punctaje de tip KGB venite de la Kremlin”
Lider PNL, mesaj dur către Nicușor Dan: „Dacă preferați să protejați PSD, nu faceți decât să vă prăbușiți în încrederea publică”
Nicușor Dan convoacă luni ședința CSAT. Ce subiecte se află pe agendă