Fostul președinte
Traian Băsescu a criticat dur guvernul şi în mod special pe Marcel Ciolacu,
despre care spune că ar fi trebuit să demisioneze încă din noiembrie anul
trecut, în urma anulării alegerilor.
Traian Băsescu crede că Nicuşor Dan are şanse pentru turul 2. FOTO: Inquam/George Călin
Luni, într-o
intervenţia la Digi24, fostul preşedinte Traian Băsescu a comentat rezultatul
primului tur al alegerilor prezidenţiale şi a afirmat că românii au sancționat
prin votul lor partidele aflate la guvernare, refuzând discursul despre
„necesitatea stabilității” pe care acestea l-au promovat excesiv.
„Trebuie să spunem că populația s-a săturat de această
gogoașă că «pentru România e esențială stabilitatea». Această frază a a ajuns
să nu mai fie agreată de cetățeni, au înțeles că e o minciună sub care țara e
jefuită în favoarea clientelei politice, (…) că au de plătit dobânzi extrem de
mari la împrumuturi,…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”