Elevii trebuie să-și schimbe locul în bancă cel puțin o dată în fiecare modul școlar. Este soluția propusă de Ministerul Educației pentru eliminarea discriminării pe criterii de etnie, performanțe școlare sau cerințe educaționale speciale. „Este o idee bună, însă ar putea veni la pachet și cu câteva dezavantaje” a precizat pentru „Adevărul” psihologul Keren Rosner.
Bullyingul ar putea fi prevenit printr-o mai bună socializare între elevi. Sursa foto: arhivă
Ideea, dacă va fi pusă în aplicare, ar putea preveni formarea micilor găști și excluderea, ar putea încuraja socializarea, comunicarea și acceptarea. „Elevii vor interacționa pentru că proximitatea îi determină să vorbească, să vadă, să se observe unii pe ceilalți. Este o oportunitate de a colabora atunci când au activități școlare, în care au nevoie să facă echipă. Și atunci ar fi forțați de împrejurări să comunice cu colegi noi, cu care altfel nu…





Mai multe ştiri
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”