„Sunteți de acord ca primăria București să finanțeze și să implementeze un program de educație pentru sănătate și prevenire a consumului de droguri în toate școlile din București?” Este a treia întrebare la care vor trebui să răspundă locuitorii Capitalei în cadrul referendumului din 24 noiembrie. Vorbim, însă, despre o chestiune pe marginea căreia s-a tot discutat de-a lungul timpului, însă fără a se identifica și niște soluții concrete, care să ajute realmente la eradicarea fenomenului.
În toate liceele din România se consumă droguri, spun autoritățile. Sursa foto: arhivă
Prin urmare, ne întrebăm, dacă răspunsul bucureștenilor va fi „Da, suntem de acord”, ce urmează să se întâmple în continuare? Cum ar trebui gândit și implementat acest proiect? Căci responsabilitatea a fost până acum pasată între familie, școală și autorități. Nici unul dintre acești trei actori nu a dorit să-și asume o astfel de…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă