Un studiu recent realizat în Austria arată că persoanele care au petrecut timp îndelungat în copilărie în spații albastre și verzi (aproape de ape ori parcuri și păduri) sunt mai conectate cu natura ca adulți și dezvoltă comportamente „pro-mediu”.
Copil în mijlocul naturii. Foto: Adevărul
O cercetare publicată de Journal of Environmental Psychology oferă noi informații despre modul în care copilăria petrecută în mijlocul naturii influențează comportamentul oamenilor față de mediu.
Copilăria aproape de ape și păduri dezvoltă atașarea de natură
Studiul, realizat în Austria, arată că persoanele care au petrecut copilăria în „spații albastre”, în apropierea râurilor, lacurilor sau a mării, ori în „spații verzi”, aproape de păduri, dealuri și parcuri sunt mai implicați în protejarea ecosistemelor, reciclare, reducerea poluării și conservarea peisajelor naturale.
„Studiul condus de Patricia Stehl…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă