O măsură bună, prost implementată. Medicii din Iași se așteaptă la un număr record de pacienți, după ce a intrat în vigoare actul normativ aprobat de guvern prin care pacienții neasigurați, cu boli oncologice, beneficiază de la 1 iulie de de servicii gratuite de prevenție, diagnostic și tratament, la fel ca persoanele asigurate, conform unui act normativ aprobat de guvern. Și reprezentanții pacienților atrag atenția că lipsa de fonduri, medicii de familie în minus și nu numai vor afecta implementarea noilor măsuri.
Peste 2 milioane de români nu au asigurare de sănătate – Foto Arhivă
Circa 2 milioane de români nu au asigurare de sănătate, unul dintre cele mai mari procente din Uniunea Europeană. Acesta este și motivul pentru care medicii oncologi din Iași anticipează un aflux de pacienți în spitale și cabinetele medicilor de familie odată cu implementarea noilor măsuri,
Din cele 130 de pachete de servicii medicale nou…

Mai multe ştiri
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii
Cum arată mușcătura de ploșniță și ce poți face dacă găsești insecta în casă. Semnele care nu trebuie ignorate