Elevii români au obţinut două medalii de bronz şi o menţiune la cea de-a 35-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Biologie, care se desfăşoară, în perioada 6-14 iulie, la Astana, în Kazahstan.
Elevii români, medaliați la Olimpiada Internaţională de Biologie FOTO: Ministerul Educației
Potrivit unui anunț făcut de Ministerul Educației pe Facebook, România a fost reprezentată de Teodor Cârloanță, Colegiul Naţional „Dragoş Vodă” Câmpulung Moldovenesc, medalie de bronz; Ioana-Noemi Munteanu, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” Bacău, medalie de bronz; Ionuţ Dumitru Adrian Găvănescu, clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu„ Târgu Jiu, menţiune; Mihai Manta, clasa a XII-a la „Colegiul Naţional I. L. Caragiale”, Ploieşti, diplomă de participare.
„Pregătirea lotului pentru nivelul înalt al competiţiei a inclus sesiuni intensive de studiu teoretic, lucrări practice şi simulări…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026. Rezolvarea subiectelor la Matematică: „Geometria plană a fost demolatoare! Olimpiadă curată”, susține o profesoară
Haos în plină sesiune de examene: sindicatele din Educație scot profesorii în stradă și cer anularea măsurilor Bolojan
Rețeta din spatele unor copii de succes. Cum se cresc elevii de 10 care fac și sport de performanță