Lacrimi de bucurie, zâmbete, îmbrățișări, dar și priviri dezamăgite, ațintite în pământ. Sunt emoțiile trăite astăzi de absolvenții clasei a VIII-a care au trecut prin cel mai important examen din viața lor: cel de Evaluare Națională, proba la Limba și literatura română.
Părinții au trăit emoțiile examenului alături de copii FOTO Adevarul
La școala Regina Maria din sectorul 6 al Capitalei părinții care și-au însoțit copiii la examen i-au așteptat pe aceștia mai bine de două ore în soare, pe o căldură insuportabilă. Însă, în ciuda caniculei care a lovit Bucureștiul încă de la primele ore ale dimineții, oamenii nu s-au mișcat din mijlocul trotuarului. Adunați în fața porții de la intrare, așezați pe borduri, rezemați de ziduri și de garduri, părinții au trăit momentul fiecare în felul lui. Unii cu cafelele în mână, obosiți, nedormiți și cu părul răvașit, alții cu covrigi, mâncând compulsiv,…





Mai multe ştiri
Haos în plină sesiune de examene: sindicatele din Educație scot profesorii în stradă și cer anularea măsurilor Bolojan
Rețeta din spatele unor copii de succes. Cum se cresc elevii de 10 care fac și sport de performanță
De ce au nevoie studenții de stimulente financiare pentru voluntariat: „Aplicăm pentru a avea ceva în CV, companiile nu ne oferă nicio șansă”