O întrebare postată pe un grup al profesorilor, de pe o rețea de socializare, a scos la iveală faptul că montarea camerelor video în sălile de clasă are efecte benefice însă poate să determine și situații-problemă.
Camerele de supraveghere video ar putea reduce violența din mediul școlar FOTO: arhiva
Un membru al unui grup privat de pe o rețea de socializare în care sunt foarte multe cadre didactice a vrut să știe părerea colegilor săi cu privire la potențialele beneficii ale montării camerelor de supraveghere video în sălile de clasă. Concret, a vrut să afle dacă montarea acestor camere duce, într-adevăr, la reducerea numărului cazurilor de violență în mediul școlar.
Subiectul a fost în schimb întors pe toate fețele, discutându-se inclusiv despre aspectul legal al montării acestor camere video.
„Părinții ar avea mai multă încredere în profesorii care chiar merită și nu am mai fi «toți la fel»”
„Ca și…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă