Interzicerea telefoanelor mobile în școli nu este văzută cu ochi buni de experții Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). Motivul? Potrivit rezultatelor unei noi analize bazate pe rezultatele PISA 2022, când elevii folosesc telefonul mobil sau alte dispozitive digitale la școală, până într-o oră în scopuri de relaxare sau chiar până la trei ore în scopuri de învățare, performanța lor la Matematică înregistrează o creștere. Dacă acest interval este depășit, performanța scade. Concluzia? Trebuie să păstrăm un echilibru în ceea ce privește accesul copiilor la aceste dispozitive. Pe principiul ce e mult, strică.
Telefoanele mobile nu ar trebui eliminate din școli, spune OCDE. Sursa foto: arhivă
Reprezentanții OCDE se declară împotriva eliminării telefoanelor mobile din școli și cer alte soluții prin care autoritățile să prevină distragerea atenției copiilor la clasă. Recomandarea vine în contextul…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul