Dependența de ecrane a copiilor a devenit în ultimii ani un fenomen aproape scăpat de sub control. Expuși device-urilor de la vârste din ce în ce mai fragede, mulți dintre aceștia suferă de afecțiuni despre care acum 10, 15 ani nici nu auzisem. Este motivul pentru care Ministerul Educației propune o serie de recomandări menite să responsabilizeze părinții. Căci adicția se formează cu acordul tacit al familiei.
Copiii cu vârste până în 2 ani nu ar trebui să aibă deloc acces la telefon, laptop sau tabletă, iar cei între 5 și 7 ani ar trebui să petreacă în fața ecranelor cel mult o oră. Și nu lăsați singuri, de capul lor, ci în compania unor adulți care să le propună doar activități educative. Vorbim despre una dintre cele mai importante recomandări ale Ministerului Educației, incluse într-un amplu proiect de lege care va intra în vigoare la anul. Specialiștii cer însă măsuri concrete prin care copiii să fie feriți de adicție,…





Mai multe ştiri
De ce au nevoie studenții de stimulente financiare pentru voluntariat: „Aplicăm pentru a avea ceva în CV, companiile nu ne oferă nicio șansă”
Bacalaureat 2026: măsuri speciale din cauza caniculei. Cum se pregătesc școlile pentru examene
Evaluare Națională 2026. Absolvenții de gimnaziu din partea minorităților susțin vineri ultima probă scrisă. Când se afișează rezultatele