În cadrul Conferinței
Internaționale „Make Europe Great Again”, organizată de Institutul de Studii
Politice Conservatoare „Mihai Eminescu” în weekend la Palatul Parlamentului, George Simion a cerut boicotarea Ursulei von
der Leyen, potrivit antena3.
George Simion şi Alveda King, foto Facebook
În contextul în
care conservatorii şi suveraniştii veniţi din toate colţurile lumii au declarat
că UE nu mai serveşte intereselor Europei şi că trebuie reformată din temelii, liderul
AUR, George Simion, le-a cerut acestora să îşi ia angajamentul că nu vor
susţine candidatura Ursulei von der Leyen la şefia CE.
„Aș propune, la sfârșitul acestei conferințe, ca toate
partidele din toate cele 27 de țări din Europa să semneze o declarație de a nu
o vota pe doamna Ursula von der Leyen ca următoarea șefă a Comisiei Europene.
Ar trebui să ne asumăm cu toții acest lucru. Poporul polonez, poporul român,
poporul maghiar, poporul bulgar,…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”