Klaus Iohannis va participa la Summitul Iniţiativei celor Trei Mări, la Vilnius, în cadrul căruia se va discuta despre dezvoltarea și adaptarea inițiativei. Discuțiile vor viza și îmbunătăţirea conectivităţii regionale pe axa Nord-Sud şi stimularea conectivităţii cu Ucraina şi Republica Moldova.
Președintele va participa la Summitul organizat la Vilnius FOTO Inquam Photos
„Președintele României, Klaus Iohannis, va participa joi, 11 aprilie 2024, la Vilnius, Republica Lituania, la cea de-a noua ediție a Summitului Inițiativei celor Trei Mări (I3M). Liderii statelor participante vor analiza, în cadrul reuniunii, modul în care Inițiativa trebuie să se dezvolte și să se adapteze, în contextul regional complex, inclusiv în relaționarea cu partenerii din vecinătate, dar și la nivel global, precum și în ceea ce privește impulsionarea investițiilor și implementarea proiectelor strategice de interconectare, în cele trei domenii de…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”